czwartek, 11 października 2012

Igrzyska Śmierci

Hej!
Bardzo lubię czytać książki. Szczególnie kiedy książka jest fajna. Ale czasem kiedy coś zacznę czytać odrazu przestaję bo nie mogę się wciągnąć.

Moja ulubiona książka to ¨Igrzyska Śmierci¨ (oryginalny tytuł ¨The hunger games¨). Właściwie to uwielbiam wszystkie książki z trylogi Igrzyska Śmierci. Druga część to ¨W pierścieniu ognia¨ (¨Catching fire¨), a trzecia ¨Kosoglos¨ (¨Mockingjay¨). Autorką sagi jest Suzanne Collins pochodząca z USA. W tym poście napisze trochę o pierwszej powieścią Collins.

Akcja Igrzysk Śmierci rozgrywa się w przyszłości, na terenach północnej Ameryki w państwie Panem. W książce nie jest napisane w którym roku. Wróćmy do początku, państwo Panem, ze stolicą Kapitol i dwunastoma dystryktami, które zniewolone pracują dla Kapitolu.

Główna bohaterka powieści nazywa się Katniss Everdeen, ma 16 lat i mieszka w Dwunastym Dystrykcie (nazywanym przez mieszkańców Złożyskiem) zajmującym się wydobywem węgla. Mieszkańcy Dwunastki jak i większości inny dystryktów głodują. Za swoją pracę dostają nędzne wynagrodzenie.

Katniss mieszka razem z matką i młodszą siostrą Prim, która ma 12 lat. Ojciec sióstr zginą w kopalni przed czterema laty. Od tej pory, aby utrzymać rodzinę Katniss nielegalnie poluje w lesie koło Dwunastki razem ze swoim przyjacielem Gale. On podobnie jak Katniss stracił ojca i musi utrzymać rodzinę.

The hunger games, ponieważ w Panem co roku organizowane są Głodowe Igrzyska. W każdym dystrykcie spośród dzieci pomiędzy dwunastym, a osiemnastym rokiem życia zostaje wybrana jedna dziewczyna i jeden chłopak, Wylosowana dwudziestka czwórka będzie walczyć na śmierć i życie. Wygra ten kto przeżyje. Wygra tylko jeden. Zwycięzca dostanie dom w swoim dystrykcie i gwarancję, że już nigdy nie zazna głodu.
Dla mieszkańców Kapitolu Głodowe Igrzyska to świetna zabawa (wszystko transmitowane jest na żywo w tv). Ale 24 rodziny będą przeżywać piekło patrząc jak ich dzieci giną.

Dlaczego są organizowane Głodowe Igrzyska? Kiedyś, kiedy nie było Głodowych Igrzysk mieszkańcy dystryktów zaczęli się buntować. Było to w czasach kiedy w Panem było trzynaście dystryktów. Aby zniszczyć powstania Kapitol wyrównał Trzynastkę z ziemią zrzucając na nią bąby. Od czasu tego wydażenia organizowane są igrzysta, aby pokazać ludziom, że to Kapitol żądzi. To Kapitol ustala reguły gry.

Co się stanie w książce? Pewnie już każdy wie. Katniss będzie walczyć na Głodowych Igrzyskach. Tak, to prawda. Pewnie kiedy się czyta tego posta wszystko brzmi tak absurdalnie. Ja gdybym przeczytała takiego posta przed przeczytaniem książki już na pewno bym jej nie przeczytała. Ale książka jest świetna! Nie chodzi tylko o historie, ale i o sposób w jaki jest napisana. Nie jest nudna tylko ciekawa. Nie jest śmieszna tylko straszna. Bardzo wzrusz. Opowiada o ludzkich uczuciach. Kiedy się ją zacznie czytać nie można przestać. Nie można spać. Książka daje bardzo dużo do myślenia- co robimy, do czego zmierza świat.

Bardzo polecam tą książkę. Nawet tym, którzy nie lubią czytać. Obejrzałam tez film. Podobał mi się, ale różni się od książki. Moze to i dobrze.
Kiedy się czyta można sobie samemu wyobrazić jak wygląda Panem, Katniss i inni bohaterowie.

Mam nadzieję, że ten post jest fajny i że zaciekawiłam was trochę. I że może przeczytacie książkę Igrzyska Śmierci.
Alla Lula

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za wszystkie komentarze bardzo dziękuję! :-)
Wchodzę na bloga każdego, kto zostawi NORMALNY komentarz.